Всеки ден повече от 200 000 души мигрират към градовете, което принуждава градските центрове в световен мащаб да се разрастват вертикално. Градовете са изправени пред задачата да направят урбанизираните среди по-интелигентни. Но в сърцето на интелигентните градове са интелигентните сгради.
Въпреки че е необходимо интелигентно оборудване, за да бъде една сграда интелигентна, само отличните асансьори, ескалатори и подобни решения не са достатъчни. За интелигентното движение на населението в градовете се изискват специализирани иновативни технологии и планиране на потоците от хора.
„Колкото повече хора имаме в сградите, толкова по-интелигентни транспортни решения са необходими“, казва д-р Мария-Лиса Сиконен, директор „Планиране на потоците от хора“.
Д-р Мария-Лиса Сиконен ръководи международна мрежа от специалисти по планиране на трафика в KONE, които помагат на клиентите да планират и имплементират възможно най-добрият People Flow®, преди чертежите на сградата да съществуват.
ПОСТАВЯНЕ НА ОСНОВИТЕ
Например, в третата най-висока сграда в света, хотел „Маках клок роял тауър“ в Мека, Саудитска Арабия, етапът на планиране на сградата е продължил повече от седем години, а екипът на Сиконен е предоставил на клиента стотици анализи на трафика.
Тъй като мястото е в съседство с Масджид ал-Харам, най-голямата джамия в света (която събира до два милиона души), целта на клиента е да гарантира, че до 75 000 души могат да напуснат всичките седем сгради през подиума по организиран и навременен начин при всяка молитва, пет пъти на ден.
В допълнение към задълбочено проучване на оптималните решения за потоци от хора (водещи до повече от 320 броя ескалатори и асансьори на подиума и в кулите), KONE реализира специален софтуер за групово управление с възможности за изкуствен интелект, за да научи и проследява модели пътнически трафик с цел оптимизиране на човекопотока.
ИНТЕЛИГЕНТНИ РЕШЕНИЯ
Комбинация от решения за планиране на потоците от хора и технологични иновации на KONE се използва и в много скорошни многофункционални проекти (сгради, в които се помещава смесица от жилищни и търговски площи с хотелско и офис пространство) по целия свят. Сградата Лийдънхол, най-новото емблематично допълнение към хоризонта на Лондон, е чудесен пример.
„За многофункционални сгради интелигентните системи за управление на KONE, напр. KONE Destination, позволяват на асансьорите да дават приоритет на обслужването на някои части на сградата в пиковите часове“, казва Сиконен. Така в сграда със смесено предназначение (в която се помещават хотел и офис), докато мнозинството от гостите на хотела най-вероятно ще бъдат навън през деня, повечето от служителите в офиса ще присъстват през деня и ще ги няма през нощта.
КОДИРАНЕ ЗА ПОДОБРЕНИ УСЛУГИ
Алгоритъмът за разпределение на KONE Destination търси оптималните маршрути, които асансьорите да използват за обслужване на повикване за дестинация. Алгоритъмът е в състояние да идентифицира най-добрите маршрути за асансьорите в рамките на милисекунди. Решенията за оптимално разпределяне на повикванията гарантират кратко време за чакане и пътуване на пътниците чрез измерени времена за спиране и времена за движение на асансьора. Системата KONE Destination предвижда също индивидуални пътувания на пътници.
„Когато се сравнява конвенционална асансьорна система с KONE Destination, може да се каже, че конвенционалната система е като автобус, а KONE Destination е като такси с набиране, което ще Ви отведе до желания от Вас етаж по най-бързия начин без ненужни спирания на други етажи“, казва Сиконен – гладко пътуване до върха във вертикална градска реалност.